Gratuluję Chorwatom!

16 grudnia 2013 | Autor | Kategoria: Eksperci, Opinie

Antoni Szymanski-1Referendum w Chorwacji spowoduje zdefiniowanie w Konstytucji tego kraju małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety. Referendum było konieczne po wniosku złożonym przez Stowarzyszenie „W imię rodziny”, który poparło ponad 740 tys. osób. Jest to ogromna liczba zważywszy, że Chorwacja liczy 4,2 mln. mieszkańców.
Pytanie referendalne brzmiało: „Czy jesteś za wprowadzeniem do Konstytucji definicji małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety?”. Przytłaczająca większość, bo 66% biorących udział w referendum opowiedziała się za takim właśnie rozwiązaniem. W referendum wzięła udział ponad 1/3 obywateli Chorwacji (37,86 proc.).
Kościół katolicki w Chorwacji wsparł inicjatywę obywatelską.  Rząd natomiast był jej przeciwny i twierdził, że jest ona dyskryminująca dla mniejszości.
Referendum w Chorwacji to ważne wydarzenie. Pokazuje, że prorodzinna opinia publiczna, zmobilizowana nawet przez niewielką organizację, przy dobrej współpracy innych, potrafi osiągnąć ogromny sukces i zabezpieczyć podstawowe wartości rodzinne. To kolejny dobry sygnał po skutecznym zebraniu ponad 2 milionów podpisów europejczyków pod inicjatywą „Jeden z nas”, mającą na celu zaprzestanie finansowania aborcji z funduszy UE.

Antoni Szymański, socjolog, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
Tagi: , , , ,

Komentarze:

Napisz nowy komentarz

864